7 tipov, ako vybrať alarm do domu

Ak ste vo svete alarmov nováčik, alebo ak ich dokonca od vás len vyžaduje poisťovňa a neviete kde začať, tak nezúfajte. Dôležité je nestratiť hlavu a pozorne čítať ďalej. Tak zaručíme, že nestratíte zbytočne čas a ani peniaze za systém, ktorý by vás neochránil, alebo by pre vaše zabezpečenie nebol dostačujúci.

V dnešnom blogu totiž spoločne prejdeme viacerými krokmi. Naučíte sa, aké druhy systémov alarmov do domu sú aktuálne na trhu, a prezradíme aj to, ktorý typ je vhodný pre akého používateľa.

Nevadí, že v svete zabezpečenia majetku ste nováčik. Sľubujeme, že rozprávame jednoduchou, zrozumiteľnou slovenčinou bez potreby znalostí technických špecifikácií.

Čo sú to GSM alarmy? Hobby alarmy do domu? Po prečítaní dnešného blogu o tom, kedy siahnuť po ktorom type bude pre vás výber hračka. Samozrejme, nemôžu chýbať ani užitočné tipy, triky a rady, na čo sa zmerať ešte pred kúpou. Ušetríte si tak čas, prostriedky aj energiu. 

V tomto blogu vám zodpovieme:

Záver: veľké porovnanie

alarm do domu

Druhy alarmov do domu

V dnešnej dobe máme na trhu množstvo výrobcov a variantov, a môže sa stať, že skrátka nebudete vedieť, kde je sever. Preto v tejto prvej časti si prejdeme jednotlivé typy, ich silné a slabé stránky a načo sa používajú.  Vďaka tomu dokážete určiť už na začiatku aký alarm do domu potrebujete a na čo je potrebné sa zamerať.

TIP: Pri výbere je dobre myslieť na budúcnosť. Oceníte najma podporu hlasových asistentov pomocou aplikácie v telefóne. Vďaka jednoduchým príkazom typu „Hey Google, arm away“ alarm aktivovať, alebo pomocou príkazu „Hey Google, disarm“ deaktivovať.

GSM alarmy

Ide o alarmy ku ktorým nie je potrebná smart aplikácia na telefóne. Stačí vložiť SIM kartu a v prípade spustenia vám alarm zašle SMS alebo zavolá. Medzi najznámejšie alarmy patrí: iGet M2BEvolveo Sonix. Jedná sa predovšetkým o alarmy, ktoré komunikuju na rádiovej frekvencii 433 mhz.

Ceny týchto alarmov začínajú na 79,99 eur a sú určené predovšetkým pre ľudí, ktorí si chcú ochrániť chatu, garáž, sklad alebo iné miestnosti, kde je nedostupné internetové pripojenie.

Výhody GSM alarmu

 • jednoduchá montáž
 • nízka cena
 • možnosť umiestniť kdekoľvek bez nutnosti disponovať internetovým pripojením

Nevýhody GSM alarmu

 • absencia bezpečnostnej normy: EN50131
 • životnosť batérie cca 6 mesiacov až 1 rok
 • často krát absencia imunity voči zvieratám
 • nemožnosť nastavenia automatizácie a správy cez mobilnú aplikáciu

Chytré alarmy do domu (Smart alarm)

Alarmy ktoré pripojíte na domáce Wi-fi a máte všetko pod kontrolou. Alarm do domu kontrolujete cez mobilnú aplikáciu v telefóne. Je určený predovšetkým pre majiteľov bytov, domov a kancelárií.  Medzi najznámejšie smart alarmy do domu patrí: Xiaomi Mi Smart sensor set a WS-03.

Výhody

 • nízka cena
 • jednoduchá montáž
 • možnosť zapojenia rôznych senzorov, napríklad senzor vody, detektor plynu, detektor dymu, smart žiarovky atď.
 • podpora hlasových asistentov (podporuje ibaWS-03)

Nevýhody

 • absencia GSM (SIM karty)

V prípade výpadku elektického prúdu začne alarm pípať, ale vám nepríde notifikácia pretože Wi-Fi nemá záložný zdroj (Riešením je zakúpenie záložného zdroja pre Wi-Fi).

 • nutnosť internetového pripojenia
 • absencia bezpečnostnej normy: EN50131
 • životnosť batérie do 2 rokov
 • absencia záložného zdroja v prípade alarmu Xiaomi Mi Smart sensor set

Tuya Smart Alarm WS-03

99,99 

viacej informacii o produkte

Hobby alarmy do domu

Ľudovo povedané ak spojíte GSM alarm so smart alarmom získate hobby alarm. Tie sú určené predovšetkým do domácnosti, ale aj do priestorov bez internetového pripojenia. Medzi najznámejšie alarmy patrí: iGet M4 a Evolveo Salvarix.

Výhody

 • GSM a Wi-Fi modem
 • možnosť zapojenia rôznych senzorov, napríklad senzor vody, detektor plynu, detektor dymu, žiaroviek atď.
 • jednoduchá montáž
 • klávesnica súčasťou alarmu do domu

Nevýhody

 • vysoká cena
 • absencia bezpečnostnej normy: EN50131
 • životnosť batérie do 2 rokov
 • zlé hodnotenie mobilných aplikácii iGet: 3/5⭐️ a evolveo 2/5 

alarm do domu

Profesionálne alarmy do domu

Je to najvyššia rada alarmov. Sú určené pre ľudí, ktorí môžu byť obeťou skúsenejších zlodejov. Väčšinou tieto alarmy do domu požadujú poisťovne pri uzatváraní poistnej zmluvy. Medzi najznámejšie, značky patrí: Hikvision, Ajax alebo Jaboltron.

Výhody

 • vysoké zabezpečenie EN50131 stupeň II
 • široký dosah senzorov až do 2000m vo voľnom priestore
 • dlhá výdrž batérie 5-10 rokov
 • minimálne množstvo falošných poplachov
 • možnosť zapojenia rôznych senzorov, napríklad senzor vody, detektor plynu, detektor dymu, žiaroviek, smart zásuviekl atď.

Nevýhody

 • vyššia cena
 • drahšie doplnkové senzory

Hikvision AX-PRO

219,99 € 

viacej informacii o produkte

TIP: V prípade uzatvárania poistnej zmluvy je potrebne zistiť, či poisťovňa nevyžaduje montáž certifikovaným technikom. Hikvision a Ajax si viete nastaviť sami, žiaľ Jaboltron vyžaduje inštaláciu od špecializovanej firmy.

TIP: Ešte pred kúpou si zistíte, či sú nejaké návody na YouTube alebo si pozrite návod na oficiálnej stránke výrobcu.

 

Výber pohybového senzoru (PIR) 

Pohybový senzor slúži na zachytenie pohybu zlodeja pri vkradnutí. Je najdôležitejšiu súčasťou alarmu do domu. V tejto kategórií si zhrnieme aké vlastnosti musí senzor pohybu mať a načo si dávať pozor pri výbere a následnej kúpe.

Detekcia pohybu

Slúži na poukázanie vzdialenosti akou dokáže pohybový senzor zachytiť zlodeja. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší dosah tým lepší a kvalitnejší je pohybový senzor. Dosah sa líši od 7 – 15 metrov v závislosti od kategórie a výrobcu.

Tamper ochrana

Táto ochrana slúži na to, aby sa nikto nedostal do aktivovaného pohybového senzoru/alarmu, čím by ho mohol znefunkčniť. Ide buď o základnú formu spínača, alebo pokročilejšiu, ktorá funguje na základe snímača vibrácií, kedy stačí malý pohyb senzoru v aktívnom režime a spustí sa alarm. 

Vydrž batérie

Z pravidla platí že u pohybových senzorov pre GSM alarmov je táto výdrž 6 – 12 mesiacov, u smart a hobby alarmov do domu je to 12 – 24 mesiacov a u profesionálnych 60 mesiacov. Šikovnou funkciou je zobrazovania stavu batérie, ktoré majú väčšina alarmov. To znamená, že v prípade, ak batéria dosiahne menej ako 10 %, vyskočí vám notifikácia. Túto funkciu si overte ešte pred kúpou.

PET imunita

Túto funkciu pohybového senzoru oceníte najmä, ak máte domácich miláčikov. Pri aktivovaní alarmu senzor nevyhľadá pohyb zvieraťa nachádzajúceho sa v chránenom objekte. Nižšia trieda senzorov je odolná do 10kg a u vyššej triedy senzorov  ako je napríklad Hikvision alarm je to až do 30 kg.

Senzor s kamerou

U profesionálnych alarmov do domu ako je napríklad Hikvision môžete  použiť tkz. PIR Cam pohybový senzor. To znamená, že na pohybovom senzore je umiestnená kamera s nízkym rozlíšením a to 640 × 480. Ta kamera slúži na zachytenie zlodeja, v prípade aktivácie alarmu. Prečo je to dobre? Falošne poplachy sú bežné, tak ako pri hobby tak aj pri  profesionálnych alarmov do domu. Kamera na senzore nám zaručí, že sa nejedná o falošný poplach.

Two factor authentication-rafiki

Mobilné aplikácie

Vždy pred kúpou odporúčame zistiť hodnotenie prostredníctvom aplikácie, dostupnej pre operačné systémy Android a iOS. Zistíte či vývojári riešia problémy, sťažnosti zákazníkov a koľko ľudí používa aplikáciu.

Z našej skúsenosti sú tieto hodnotenia relevantnejšie ako recenzie, pretože zákazník ma reálnu skúsenosť s alarmom.

 • Hikconnect je aplikácia pre správu a management alarmov do domu od firmy Hikvision. Získala z 93 900 hodnotení stupeň odporúčania v hodnote 4,7/5 
 • Ajax aplikácia pre správu a management alarmov do domu od firmy Hikvision. Získala z 8 hodnotení stupeň odporúčania v hodnote 4,9/5 
 • iGet M4 je aplikácia pre správu a management alarmu do domu iGet M4 získala z 4 hodnotení stupeň odporúčania v hodnote 3,8/5 
 • Evolveo Salvarix je aplikácia pre správu a management alarmu do domu Salvarix od firmy evolveo. Zikala z 2 hodnotení stupeň odporúčania v hodnote 1/5 
 • Smart Life jedná sa o aplikáciu postavenú na platfome Tuya napr. Alarm do domu WS-03.  Získala z celkových 231 100 hodnotení stupeň odporúčania v hodnote 4,8/5 
 • Xiaomi Home je aplikácia pre správu inteligentných zariadení a alarmov do domu od firmy Xiaomi. Získala z celkového počtu 1300 hodnotení stupeň odporúčania v hodnote 3,5/5 ⭐ 

Detektor dymu

Ak dôjde k požiaru, rozhodujú sekundy. Detektor dymu dokáže požiar zachytiť a zašle vám notifikáciu, vďaka ktorej viete minimalizovať škody na majetku a zdraví. Taktiež sú všetky detektory vybavené vnútornou sirénou, ktorá začne pípať, ak zachytí dym. Tým upozorní susedov, že niečo nieje v poriadku. Dôležité pri výbere správneho senzora je, aby spĺňal protipožiarnu normu EN14604.

Detektor plynu

Okrem požiaru je potrebné myslieť aj na únik plynu. Vo väčšine prípadov každý detektor plynu je vybavený silnou internou sirénou, ktorá začne pípať v prípade úniku a zašle notifikáciu (ak je spárovaný s centrálnou jednotkou). To vám dá vám čas na evakuáciu. Dôležité pri výbere správneho detektoru plynu je aby spĺňal protipožiarnu normu EN50291 alebo britskú normu GB15322.

TIP: Pokiaľ nechcete detektor spárovať s centrálnou jednotkou, môžete zakúpiť samostatné riešenie. Medzi najznámejšie takéto detektory plynu patrí Honeywell XC 70 a XC 100D.

Senzor vody

Už vám niekedy vytiekla práčka alebo praskla hadica a vy ste omylom vytopili susedov? To s týmto senzorom vody to nehrozí. V prípade vytopenia tento senzor zašle notifikáciu do alarmu a vďaka uzatvárateľným ventilom viete na diaľku uzamknúť hlavný prívod vody, čím znížite škody spôsobené vytopením. Väčšina senzorov má zabudovanú internú sirénu, ktorá v prípade úniku vody začne pípať.

Automatizácia

O automatizácií hovoríme vtedy ak je možné spárovať napríklad svetla a alarm do domu. To znamená, že po spustení alarmu sa rozsvietia svetlá, čím získate vyššiu bezpečnosť. Ide aj o psychologický faktor, ktorý môže odradiť zlodeja.

Automatizácia nám umožňuje sparovať akýkoľvek detektor. Napríklad detektor vody a uzatvárací ventil. V prípade úniku vody, sa automaticky uzatvorí hlavný prívod.

Tuya zatvárač ventilov voda

69,99  

viacej informacii o produkte

Uzatvárací ventil

Pomáha na diaľku otvoriť, alebo zatvoriť ventily vody a plynu, čo sa zíde najmä v neželaných situáciách. Ak používate alarm v rovnakej platforme – aplikácií viete nastaviť automatizáciu.  V aplikácii Smart Life si nastavíte alarm WS-03 a uzáver ventilov s SS2015, ktorý tiež používa túto aplikáciu. Ak sa spustí alarm automatický sa uzatvorí ventil.

TIP: Tieto senzory v je potrebné nastaviť na zónu 24h kedy sú aktívne celý deň, bez ohľadu na to či je, alebo nie je alarm aktivovaný.

Upozornenie: je potrebné aby senzory používali rovnakú aplikáciu napr. Smart Life (Tuya) 

Komunikačné protokoly a kódovanie

Ide o komunikačný protokol medzi centrálnou jednotkou a senzormi. Medzi najbezpečnejší patrí šifrovanie AES-128bit, ktorý je používaný u profesionálnych alarmov do domu.

V prípade použitia alarmu do domu s rádiovou frekvenciou 433mhz je dôležite kódovanie buď ev1527 alebo HCS301. Najbežnejšie kódovanie, ktoré poskytuje nízke zabezpečenie je kódovanie PT2262 s frekvenciou 433 MHz. Napriek tomu ho väčšina výrobcov ponúka kvôli nízkej cene.

TIP: ešte pred kopov si overte u výrobcu aké kódovanie daný alarm používa.

EN50131

V prípade, ak chcete poistiť dom/kanceláriu je veľmi pravdepodobné, že poisťovňa bude požadovať alarm II. stupňa s certifikáciou EN50131. Jedná sa o štandard, ktorý nám ukazuje stupeň zabezpečenia. Je dôležité zdôrazniť, že wi-fi alarm môže získať maximálne certifikáciu EN 50131 II. stupňa. Stupne III. a IV. sú dostupné len pre drôtové alarmy. Čo znamenajú jednlotlivé stupňe? 

Stupeň I. EN50131

Zlodej má malú znalosť zabezpečovacieho systému, má k dispozícii obmedzený sortiment ľahko dostupných nástrojov. To znamená, že chráni najmenej.

Stupeň II. EN50131

Zlodej má znalosti zabezpečovacieho systému a používa bežné náradie a prenosné nástroje.

Stupeň III. EN50131

Zlodej je oboznámení so zabezpečovacím systémom a ma rozsiahly sortiment nástrojov a prenosných elektronických zariadení.

Stupeň IV. EN50131

Systém je schopný odolať zlodejom, ktorí majú možnosť spracovať podrobný plán vniknutia a disponujú kompletným sortimentom nástrojov. Ide o najbezpečnejšiu ochranu.

alarm do domu blog

4 najznámejších výrobcov

Hikvision alarmy do domu

Jeden z najvýznamnejších hráčov na trhu domových alarmov. Firma bola založená v roku 2001 a špecializuje sa na zabezpečenie a ochranu majetku.  V ich portfóliu nájdete predovšetkým kamerové systémy.  S celkovým počtom 42 000 zamestnancov z toho viac 20 000 zamestnancov sú vo vývoji a výskume.

Vďaka tomu patrí medzi najväčšie firmy a prémiových výrobcov vo svete v oblasti zabezpečenia.

Evolveo alarmy do domu

Jedná sa o českú značku ktorá je distribútorom spotrebnej elektroniky od roku 2005. Na rozdiel od Hikvision alebo Ajaxu sa nešpecializujú na zabezpečenie a v ich ponuke nájdete portfólio rôznych produktov ako mobilné telefóny, klávesnice atď.

Ajax alarmy do domu

Ukrajinsky výrobca bezpečnostných produktov, ktorý bol založený v roku 2011. Jedná sa o prémiového výrobcu. Zameriavajú sa len na výrobu alarmov a doplnkov k ním.

iGet alarmy do domu

Jedná sa o českú značku ktorá je distribútorom spotrebnej elektroniky od roku 2010. Tak ako evolveo ani oni sa nešpecializujú na zabezpečenie a v ich ponuke nájdete portfólio rôznych produktov ako mobilné telefóny, klávesnice atď.

Záverom: porovnanie alarmov do domu

POROVNANIE ALARMOV

Tak čo, aká bola prechádzka? Veríme, že vďaka našim jasným a prehľadným tipom sa medzi pípajúcimi senzormi už nestratíte.

Okrem tipov a trikov, ktoré sme uviedli v dnešnom blogu, si dovolíme takto v závere uviesť aj konkrétne odporúčania, ktoré sme odskúšali za vás aby ste sa vy mohli na svoj produkt spoľahnúť v plnej miere.

 • Pokaľ hľadáte jednoduchý smart alarm do domu/ kancelárie/ bytu a chcete napojiť rôzne senzory odporúčame jednoznačne WS-03. To najmä kvôli podpore IoT Tuya zariadení. Všetky Tuya zariadenia nájdete na webe Alzy
 • Pri zabezpečení garážu alebo chaty je rozumným riešením je Evolveo Sonix.
 • Ak hľadáte profesionálny alarm do domu s certifikáciou možnosťou je Ajax alebo Hikvision. Jedna sa o rovnocenných konkurentov preto odporúčame vybrať ten, ktorý je cenovo najvýhodnejší.

Veríme, že aj my sme mohli prispieť k bezpečnejšej domácnosti či kancelárii. Ako ste sa mohli dočítať, pre každý typ budovy je potrebné myslieť na iné priority. Ktorého výrobcu zvoliť, na akú mobilnú aplikáciu sa spoľahnúť a aké normy potrebujeme spĺňať by malo byť po dnešku už hračkou. No ak tomu tak náhodou nie je, neváhajte sa nám ozvať. Náš tím vám s radosťou odporučí to najlepšie pre bezpečný domov.